Žvilgsnis į praėjusius ir ateinančius

2023 12 30

Besibaigiant 2023-iesiems, Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanijos „Operomanija“ skaitiklis fiksuoja bemaž 200 šiemet įgyvendintų renginių. Didžioji dalis organizacijos repertuaro kūrinių rodyti Lietuvos publikai: ne tik sostinėje, bet aplankė ir kitus šalies miestus – Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Vilkaviškį. Aktyviai dalyvauta teatro, muzikos, šiuolaikinio meno festivaliuose – spektakliai rodyti Vilniaus „Sirenų“ ir „Muzikos rudens“ programose, Klaipėdos „TheAtrium“, Šiaulių „Virus“ bei „Teatrodromas“.

Spektakliai visus metus vyko ir į užsienio gastroles: opera  „Geros dienos!“ lankėsi Italijoje (Bolonijos šiuolaikinio meno mugėje „Bologna Art City 2023“); koncertinė programa „Late Junctions“ skambėjo Izraelyje (Felicjos Blumental tarptautiniame muzikos festivalyje, Tel Avivo meno muziejuje); „Sporto grupė“ – Nyderlanduose (Roterdame vykstančiame festivalyje „O. – Festival for Opera. Music. Theatre.“); „Navigacijos“ (iš „Blogų orų“ serijos) – Jungtinėje Karalystėje (Europos naujosios muzikos festivalyje „hcmf//“, Hadersfildo rotušėje) ir Lenkijoje (Tikocino festivalyje „Kresy – Bezkresy“, miesto gaisrinės pastate); „Alfa“ – Latvijoje (Aknystoje vykusiame alternatyvios muzikos festivalyje „Sansusī“); „Radvila Darius, Vytauto“ – Prancūzijoje (jaunųjų Europos scenos meno kūrėjų platformoje Strasbūre, Maillon teatre).

2023-iaisiais „Operomanija“ buvo priimta į operos teatrus ir festivalius vienijančios tarptautinės asociacijos „Opera Europa“ tinklą. Organizacijos prodiusuojama kūryba buvo pristatoma ir nauji šiuolaikinio muzikos teatro ryšiai mezgami taip pat ir Latvijoje, Kroatijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Danijoje, Švedijoje vykusiuose renginiuose.

Šiemet kartu su partneriais iš Latvijos ir Estijos buvo inicijuotas Baltijos šiuolaikinės operos tinklas, kurio pirmieji susitikimai vyks skirtinguose Lietuvos, Latvijos ir Estijos kontekstuose jau 2024 metais. Tinklo inicijavimą parėmė fondas „Nordic Culture Point“. Pirmasis tinklo susitikimas suplanuotas 2024-ųjų balandį, Vilniuje.

Kartu su Teatro informacijos centru, Lietuvos šokio informacijos centru, Lietuvos kultūros institutu ir Institut Français gegužę surengėme pirmąją Lietuvos scenos menų platformą, kurioje apsilankė virš pusšimčio prodiuserių ir meno kuratorių iš užsienio. Platforma buvo rengiama ruošiantis 2024 metais vyksiančiam Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje.

Šiemet „Operomanijos“ vardas net tris kartus skambėjo „Auksinių scenos kryžių“ nominantų sąraše. Organizacijos prodiusuojamo muzikinio performanso „Sporto grupė“ atlikėjai buvo nominuoti aktorių ansamblio kategorijoje, o korporatyvinės distopijos / probiotinės ekotopijos balsams „Puikus naujas kūnas“ tekstų autorius Žygimantas Kudirka – dramaturgijos nominacijoje. Kovo 26-ąją, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vykusioje apdovanojimų ceremonijoje „Operomanijos“ prodiuserei Anai Ablamonovai už toliaregišką tarpdisciplininės kūrybos procesų inicijavimą ir įgyvendinimą įteiktas atminimo ženklas „Boriso Dauguviečio auskaras“.

Rudenį veiklą pradėjo „Sodo 2123“, kuriame reziduojame, bendruomenės choras. Mūsų organizacijos inicijuotam ir kuruojamam kolektyvui vadovauja chormeisterė Ieva Marmienė ir vokalo pedagogas Vaidas Bartušas; chore dainuoja „Sodo 2123“ bendruomenės nariai – įvairių kūrybinių profesijų atstovai. Gruodžio 28 d. įvyko ir pirmasis „Sodo“ choro pasirodymas.

Organizacijos viniloteką 2023 metais papildė operos „Alfa“ vinilinė plokštelė-komiksų knyga, o leidybos proceso finišo tiesiojoje – ir garso patirtis Vilniaus gete „Glaistas“, taip pat jau įrašytas ir muzikinis performansas „Sporto grupė“. Pakeliui ir kitų kūrinių įrašai bei leidyba. Vinilines plokšteles galima įsigyti mūsų e-parduotuvėje.

Šiemet įvyko „Operomanijos“ ir LRT koprodukcijos – dokumentinio pasakojimo „Bedugnė“ – premjera, nuskambėjusi LRT Radijo eteryje. Garsinis pasakojimas atskleidžia vieno iš „Glaisto“ herojų, Joshua Zako, bei jo dukterėčios Tsilos Zak 2022 m. rudens kelionę iš Izraelio į Lietuvą ir čia vykusias per Holokaustą prarastų artimųjų pėdsakų paieškas; kūrinys dedikuotas Vilniaus geto likvidavimo 80-ečiui. Angliška garsinio pasakojimo „Bedugnė“ versija pasirodys 2024-ųjų pradžioje, o lietuviškoji sulaukė nepaprasto susidomėjimo ir daugybės perklausų. Kviečiame dokumentinį pasakojimą lietuvių kalba pasiklausyti ČIA.

Gruodžio 1–3 d. įvyko ilgai brandintos taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ premjera (dramaturgė ir režisierė Kamilė Gudmonaitė, kompozitorius Dominykas Digimas, scenografė Barbora Šulniūtė, muzikos vadovas ir dirigentas Ričardas Šumila). Ši „Operomanijos“, Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) bei Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koprodukcija, keturis kartus parodyta LNDT Didžiojoje salėje sulaukė ypač didelio scenos meno kritikų ir apžvalgininkų dėmesio. Jau planuojami šio, taip pat ir didelio publikos susidomėjimo sulaukusio, spektaklio kitų metų rodymai.

Organizacija įpusėjo savo veiklos 16-ąjį sezoną ir kviečia susipažinti su jau paskelbtais kai kuriais 2024 metų pradžios repertuaro renginiais bei įsigyti bilietus ČIA.

O kitais metais Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanijos „Operomanija“ laukia daug kūrybinių veiklų Lietuvoje ir užsienyje. Ruošiamasi 2024-ųjų Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje, kurį pažymės organizacijos prodiusuojamų kūrinių gastrolės po skirtingus Prancūzijos miestus.

Naujų, intriguojančių veiklų numatyta ir Lietuvoje: bendradarbiaujant su Valstybiniu Šiaulių dramos teatru jau paskelbtas šiuolaikinio scenos meno kūrinio idėjos konkursas, kuriuo kviečiame kūrėjus eksperimentuoti ir iki 2024 m. vasario 10 d. laukiame dalyvių paraiškų. Daugiau informacijos apie konkursą ir paraiškos forma – ČIA.

Kitiems metams ruošiami nauji kūriniai, kurių autoriai – ir jau puikiai pažįstami šiuolaikinės operos lauko žaidėjai, ir visiškai nauji vardai. Jau rengiamės ir 2025-aisiais vyksiančiam 9-ajam šiuolaikinės operos festivaliui NOA (Naujosios operos akcijos).

„Operomanijos“ veikla nebūtų įmanoma be Lietuvos kultūros tarybosVilniaus miesto savivaldybėsLR Kultūros ministerijosLATGAAGATA„Nordic Culture Point“ paramos. Palaikote mus ir Jūs, mieli žiūrovai, pirkdami bilietus į renginius.

Dėkojame už bendrystę 2023-aisiais ir iki naujų susitikimų 2024-aisiais!

.