Bolonijos meno mugėje Lietuvai atstovavo opera „Geros dienos!“ ir Jono Meko kūryba

2023 02 07

Sausio pabaigoje ir vasario pradžioje, Italijos mieste Bolonijoje vyko šiuolaikinio meno mugė su specialiąja programa „Bologna Art City 2023“ (Meno miestas Bolonija). Joje Lietuvos kultūros lauką reprezentavo du šiuolaikinio meno reiškiniai – parodoje „Po medžio šešėliu“ pristatyti avangardinio kino kūrėjo Jono Meko darbai (parodą kuravo duetas – Francesco Urbano Ragazzi; ekspozicija įrengta įspūdingame modernistinės architektūros „tėvo“ Le Corbusier suprojektuotame pastate) bei vasario 3-5 d. keturis kartus parodyta šiuolaikinė opera „Geros dienos!“ (aut. Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė). „Operomanijos“ prodiusuojamas kūrinys Bolonijos meno mugės programoje buvo įvardytas kaip „specialusis projektas“ ir rodytas šiuolaikiniams scenos menams skirtame Teatri di Vita.

Į Bolonijos meno mugę būtent šių Lietuvos atstovų kūryba įtraukta ne atsitiktinai, o ir dėl juos jungiančios įdomios sąsajos – dar 2014 m., operai „Geros dienos!“ gastroliuojant Niujorke, šiame spektaklyje apsilankė Jonas Mekas. Vėliau savo interneto svetainėje jis paliko įrašą: „Tai tarytum mini šedevras. Nei pridėsi, nei atimsi – labai vientisa, labai paprasta ir labai tikra“.

Operos „Geros dienos!“ prodiuserė Ana Ablamonova prisimena, kaip Niujorke J. Mekas ne tik klausėsi kasininkių arijų, bet ir filmavo operą savo kamera, yra išlikęs „mekiško“ stiliaus vaizdo įrašas.

Šis ryšys su Meko asmenybe ir jos atmintimi mums yra svarbus. Taip pat smagu, kad dvyliktus metus skaičiuojančios operos universalumas, meninė raiška nepraranda aktualumo. Užsienio šiuolaikinio meno kuratorius „Geros dienos!“ domina ir kaip pirmasis bendras operos-performanso „Saulė ir jūra“ autorių darbas,

– Lietuvos kultūros institutui apie spektaklio dalyvavimą Bolonijos meno mugėje komentavo A. Ablamonova.

Pirmą kartą [operą „Geros dienos!“] mes Italijoje rodėme 2018 metais, Teatro Argentina, Romoje. Ir bebūdamos Italijoje, mes sužinojome, kad kūrinys, prie kurio tuo metu dirbome, „Saulė ir jūra“ reprezentuos Lietuvą Venecijos bienalėje. Todėl sugrįžimas į Italiją kelia daug labai gerų emocijų,

– įspūdžiais apie gastroles Bolonijoje su LRT „Panorama“ dalijosi operos kompozitorė Lina Lapelytė.

Po Bolonijoje parodytos operos „Geros dienos!“ vykusioje diskusijoje, taip pat ir meno mugės kuluaruose dalis žiūrovų ir kritikų pasidalijo klaidingai padaryta prielaida, kad ši opera yra ne pirmasis, o pats naujausias „Saulės ir jūros“ kūrėjų bendras darbas. Operos kolektyvui tai buvo kartu ir maloni žinia, patvirtinusi, kad „Geros dienos!“ vis dar tokia pat aktuali, kokia buvo prieš dešimtmetį. 

Abu renginius organizavo Bolonijos modernaus meno muziejus MAMbo (Museo d’Arte Moderna di Bologna), Lietuvos kultūros institutas su Lietuvos kultūros atašė Italijoje, taip pat Lietuvos ambasada Italijoje. „Geros dienos!” rodymus parėmė ir Lietuvos garbės konsulatas Emilijos-Romanijos regione.

Netrukus „Geros dienos!“ – operą dešimčiai kasininkių, prekybos centro garsams ir fortepijonui – bus galima pamatyti ir Vilniuje: balandžio 20 ir 21 d., 18 ir 20 val. kūrinys bus rodomas „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje. Vėliau 2023-aisiais – ir kituose miestuose.

.