NO AI DI

Šokio opera

Šiuolaikinio šokio opera NO AI DI (samių kalba noaidi, noaydde – šaman-ė/-as) sukurta remiantis samių tautos sakmėmis, padavimais ir legendomis. Operoje pasakojama apie uoloje gyvenančią seną šamanę, kuri jaučia artėjančią savo mirtį. Šamanė laukia, kol kas nors išgirs jos joiką (specifinė etninė samių dainos forma), nes iškeliaudama nori žmonijai palikti savo išmintį ir paskutinį kartą pasidalyti patirtimi. Moteris trokšta priminti žmonėms, kad visas juos supantis pasaulis yra gyvybė, turinti dvasią, kurią privalu gerbti.

NO AI DI – tai istorija apie žmogaus gyvenimo tikslo ir savo vietos pasaulyje paiešką, apie kančios ir skausmo prasmę, iš kurių gimsta gėris. Tai priminimas apie šviesią ir tyrą žmogaus prigimtį apie esminį principą, kad didieji dalykai prasideda nuo mažų. Pagrindinė kūrinio idėja nurodo į tai, jog daiktus mes regime ne tokius, kokie jie iš tikrųjų yra, o tokius, kokie esame mes patys.

Operoje skamba samių muzikos folkloro elementai, kurie derinami su šiuolaikinės akademinės kūrybos kalba. Muzikos nuotaika kinta nuo šalčiu dvelkiančių riaumojimų iki šiltų operos balsų kantilenų, nuo stingdančio speigo garsų iki minimalistinių styginių kvartetų, kuriuos pagyvina vėjo virpinami varpeliai, nuo žynės šnabždesių ir maldų iki specifinio samių dainavimo būdo, vadinamo joika.

Kompozitorė Rita Mačiliūnaitė

Charakteringas, preciziškai sinchroniškas šokis atspindėjo šaltį ir speigą, o kartu ir žmogaus ieškojimus, svyravimus, kančią, dvasinį šaltį ir šilumos ilgesį. Šiuolaikinio šokio scenos neprailgo, atvirkščiai – šaltos scenografijos fone laikė prikausčiusios žiūrovų dėmesį. Įdomus sumanymas atlikti samių muziką ir lietuvių instrumentu, bet kanklės netapo svetimkūniu bendroje muzikinėje stilistikoje.

Simona Smirnova, Literatūra ir menas

Pati pradžia buvo tikrai prikaustanti – moteris, besimuistanti snieguotame kokone, beveik atitrūkstanti nuo savo šešėlio. Pradžiugino ir veiksmo iškėlimas į pačią palubę. Savotiška akrobatinė opera. <…> Pagirtinas video – pakvipo stebuklais ir senais rusiškais animaciniais filmukais apie eskimus ir šiaurės vėją.

Agnė Biliūnaitė, Bravissimo
.