NOA festivaliai

NOA (Naujosios operos akcija) – šiuolaikinės alternatyvios operos ir multidisciplininio meno festivalis, 2008 metais inspiravęs „Operomanijos“ judėjimo atsiradimą. Peržengiantis tradicinės operos ribas, ieškantis tarpdisciplininių susikirtimų, festivalis deklaruoja laisvę, kolektyvinę kūrybą, atvirumą įvairioms idėjoms ir bendradarbiavimo formoms. Netelpantis į jokius rėmus ir nenorintis savęs apriboti temų, laiko terminų ar formatų nuorodomis, festivalis daugiausiai pristato pasaulines premjeras.

2008 m. NOA startavo kaip trumpametražių operų festivalis – pirmoji ir iki šiol vienintelė Lietuvoje šiuolaikinei, naujajai operai skirta platforma. Pirmuosius penkerius metus festivalis rengtas kasmet ir pasižymėjo intensyvia programa – kaskart būdavo pristatoma po 5–6 naujus šiuolaikinio muzikos teatro darbus, taip pat rengiamos kūrybinės dirbtuvės, kviečiami užsienio svečių spektakliai. Netrukus kūrėjai išaugo trumpo metro operos formą ir jau nuo trečiojo festivalio NOA pristatomas kaip „šiuolaikinės operos festivalis“. 2012 m. – 5-ajam NOA festivaliui rengti sulaukus drastiškai sumažinto finansavimo, kūrybinėms grupėms buvo pasiūlyta išbandyti nanooperos žanrą – kurti ypač trumpas, vos keleto minučių trukmės operas; šį festivalį lydėjo ir „Operomanijos“ išplatintas sarkastiškas manifestas, kuriame atskleidžiamas kūrėjų požiūris į susiklosčiusias aplinkybes.

Per pirmuosius penkerius NOA festivalio metus veikę kūrybinės laboratorijos principu, ypač produktyviai eksperimentavę ir pristatę daugiau kaip tris dešimtis naujų šiuolaikinio muzikos teatro kūrinių bei intensyvėjant kai kurių darbų pasaulinėms gastrolėms, po 2012 m. nuspręsta festivalį organizuoti rečiau – dirbti ramesniu ritmu, bet kryptingiau. Tačiau svarbu pabrėžti, kad nuo pat pirmojo NOA festivalio, jo esminė koncepcija nepasikeitė – pristatyti naujus kūrinius, organizacijos prodiusuojamas naujojo muzikos teatro premjeras.

.