Į švyturį

Opera

Šiuolaikinės lietuviškos operos „Į švyturį“ sukūrimą įkvėpė vienas skaidriausių modernizmo rašytojos Virginijos Woolf romanų tuo pačiu pavadinimu. Šiam darbui susibūrė talentingos menininkės – režisierė Loreta Vaskova, keturių „Auksinių scenos kryžių“ laureatė – kompozitorė Rita Mačiliūnaitė, ir dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė. Kiekviena jų V. Woolf romaną lukšteno iš savo perspektyvos, tačiau įžvalgas derino kartu. Šio proceso rezultatas – minčių kupina opera, pasižyminti savitu tempu, išlaikytu V. Woolf teksto muzikalumu ir siužetine linija.

Operos „Į švyturį“ veiksmas rutuliojasi saloje esančiame Ramzių šeimos vasarnamyje. Čia jie kartu su svečiais leidžia atostogas, užpildydami laiką kasdieniais užsiėmimais ir pašnekesiais. Operos erdvė persmelkta ne tik jūrinio klimato, bet ir laukimo. Veikėjai planuoja nuplaukti į kitame krante esantį švyturį, todėl laukia gero oro. Laukimo nerimas – tai povandeninė srovė ramiame atostogų jūros paviršiuje.

Kūriau libretą Klaipėdoje ir Venecijoje, tad aplinkui nuolatos buvo daug vandens. V. Woolf romanas, pagal kurį buvo sukurtas ar perrašytas tekstas, irgi takus kaip pasąmonės srautas, išreiškiantis veikėjų viltis, lūkesčius ir norus.

Libreto autorė Gabrielė Labanauskaitė

Vasariškos atmosferos, jūrinio klimato ir amžino laukimo išraiška garsais – taip galėčiau apibūdinti šią savo operą. Ji skirta ne vien poilsiautojams, kuriems gyvenimo tempą diktuoja oras, bet ir tiems, kurie nebijo atsiriboti nuo išorinio pasaulio, pasinerti į jūros, švyturio bei knygų garsus ir muzikaliai išgyventi manieringumą, ilgesį, naivumą ir meilę.

Kompozitorė Rita Mačiliūnaitė

Daugelis literatūrologų V. Woolf kūrinį vadina vienu šviesiausių rašytojos romanų. Kas gali būti aktualiau nei mūsų pačių asmeninis gyvenimas, kuris kamerinėje operoje prilygintas nuolatiniam norui pajudėti švyturio link.

Režisierė Loreta Vaskova

Žmonių gyvenimai pripildyti laukimo. 
Žmonių gyvenimai susideda iš mažų paskirų momentų, kurie vienas po kito išgyvenami galiausiai virsta galinga, ant kranto parbloškiančia banga.

SIUŽETAS

I veiksmas
Ramzių šeima ruošiasi plaukti į švyturį, tačiau šiai smagiai išvykai vis trukdo nepalankus oras, todėl tenka likti namuose ir kiekvienam užsiimti savais reikalais. Ponas Ramzis diskutuoja su besisvečiuojančiu doktorantu Čarlzu Tanzliu, ponia Ramzi bando supiršti Čarlzą Tanzlį su netekėjusia dailininke Lile, sūnus Džeimsas žaidžia laiveliais, o namų tvarkytoja ponia Maknab gamina vakarienę.

II veiksmas
Antras veiksmas vyksta po dešimties metų, kai ponia Ramzi jau yra mirusi, o Džeimsas – užaugęs. Artimieji vėl susirenka kelionei į švyturį ponios Ramzi mirties metinių proga. Sūnus bando įkalbėti Lilę pabaigti kadaise pradėtą tapyti mamos portretą ir po kurio laiko Lilė sutinka. Kaip ir anksčiau, ponas Ramzis, nors ir palūžęs, nenustoja su Tanzliu ginčytis apie gyvenimo ir kūrybos esmę.
Įdomu, ar pavyks šįkart visiems nuplaukti į švyturį?

.