„Operomanija“: 2022-ųjų patirtys ir planai 2023-iesiems

2022 12 30

Metams baigiantis pats laikas susumuoti nuveiktus darbus, taip pat kviečiame pažvelgti, kas šiuolaikinio muzikos teatro kūrėjų ir gerbėjų laukia kitąmet.

2022-ieji „Operomanijai“ prasidėjo gastrolėmis Hamburge, „Thalia“ teatre rengiamame „Lessingtage Festival“. Čia du vakarus rodyta opera „Geros dienos!“ – tiksliau, jos ekstremali versija, pačių kūrėjų praminta omicron edition, paskutinėmis akimirkomis pareikalavusi net penkių atlikėjų keitimo. Taip netikėtai dainuojančių kasininkių vaidmenų scenoje teko imtis šio kūrinio kompozitorei, režisierei ir prodiuserei.

Šiemet „Vilniaus knygų mugėje“ organizacija pirmą kartą pristatė savo stendą Muzikos salėje, kur kvietė susipažinti ir įsigyti „Operomanijos“ išleistą šiuolaikinių operų vinilografiją. Dalyvausime ir 2023-ųjų „Knygų mugėje“ – šįkart Muzikos salėje turėsime dar didesnį ir konceptualesnį stendą.

Kovas ir balandis buvo skirtas daugiau kaip 30-čiai renginių, beveik viso „Operomanijos“ repertuaro rodymo maratonui renkant lėšas Ukrainos kovai ir karo pabėgėliams Lietuvoje paremti. Visos už šį renginių ciklą sukauptos lėšos – beveik 13 tūkst. eurų – lygiomis dalimis buvo paaukotos organizacijoms „Mėlyna ir geltona“ bei „Stiprūs kartu“.

Į moksleiviams skirtų edukacinių paslaugų sąrašą „Kultūros pasas“ 2022 m. įtraukti du „Operomanijos“ projektai, tad 2023-iaisias kviesime moksleivius registruotis ir dalyvauti veiklose, supažindinančiose su šiuolaikiniu muzikos teatru: mobilioje, ne tik Vilniaus, bet ir regionų auditorijai skirtoje edukacijoje siūlysime susipažinti su barokinėmis triukšmų mašinomis ir sužinoti, kaip baroke užgimusi opera gali būti susijusi su šiuolaikiniu menu, o vilniečiams ir sostinėje apsilankysiantiems moksleiviams skirtus garso patirties Vilniaus gete „Glaistas“ rodymus lydės susitikimai ir diskusijos su kūrėjais.

Vasarą vyko intensyvūs kūrybiniai procesai, skirti pasirengti rudenį įvykusiam NOA festivaliui. Taip pat organizacija susiremontavo ir repeticijoms pritaikė savo pirmąją „būstinę“, įsikūrusią kultūros komplekse SODAS 2123. Tai – Studija Nr. 22, Senajame pastate, – kviečiame užsukti į svečius!

„Operomanija“ užmezgė draugystę su Visagino „Erdvių festivaliu“ – čia rugpjūtį pristatyta opera „Geros dienos!“. Bendradarbiauti ketiname ir 2023-iaisiais. Praėjusiais metais buvo ir kitų puikių susitikimų su publika regionuose – antai Priekulėje pirmą kartą viešėjo erdvinė opera tamsoje „Confessions“.

Rugsėjo mėnesį galime įvardyti „bendruomenių mėnesiu“ – su koncertine programa „Late Junctions“ aplankėme slaugos namuose įsikūrusius ir dėl riboto mobilumo retai, tik savo gyvenamojoje aplinkoje meną galinčius patirti žmones, o dar kartą ši programa skambėjo Vilniuje – čia gausi publika susirinko į karo Ukrainoje pabėgėliams skirtą vakarą.

Spalį vainikavo didžiausias praėjusių metų renginys – 8-asis festivalis NOA (Naujosios operos akcija), kuriam organizacija ruošėsi net kelerius metus. Nubėgę spalį vykusio festivalio maratoną (kuriame – 5 pasaulinės premjeros, 2 publikos jau pamėgti kūriniai iš „Operomanijos“ repertuaro ir atvežta bei parodyta ukrainiečių opera, taip pat Jaunųjų meno analitikų laboratorija) ir vos spėję atsikvėpti jau galvojame apie 9-ajį NOA festivalį! O štai dauguma 8-ajame festivalyje įvykusių premjerų, kai kurios jų patyrusios erdvės ir / ar formos transformacijas, jau yra arba netrukus bus įtrauktos į aktyvų „Operomanijos“ repertuarą. Tad kviečiame į 2023 m. vasario, kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais vyksiančių renginių programą. Bilietai prekyboje pasirodys jau netrukus.

Norime pasidžiaugti, kad NOA festivalyje pristatytas muzikinis performansas „Sporto grupė“ (aut. Gabrielė Labanauskaitė, Gailė Griciūtė, Viktorija Damerell, Sholto Dobie, Greta Štiormer) gegužės mėnesį išvyks į savo pirmąsias užsienio gastroles – kūrinys bus rodomos kasmet Roterdame vykstančiame didžiausiame Europoje šiuolaikiniam muzikos teatrui skirtame festivalyje „O. – Festival for Opera. Music. Theatre.“. O korporatyvinę distopiją / probiotinę ekotopiją „Puikus naujas kūnas“ (aut. Arturas Bumšteinas, Žygimantas Kudirka) kitų metų rudenį planuojama pristatyti Krokuvoje, Tadeuszo Kantoro kūrybos dokumentavimo centre „Cricoteka“, taip pat ir tarptautiniame teatro festivalyje Klaipėdoje.

Kviečiame pasiklausyti BBC World Service laidos, kurioje pristatomas menininkas Žygimantas Kudirka – vienas iš „Puikaus naujo kūno“ autorių. Laidoje pasakojama ir apie šią 8-ojo NOA festivalio premjerą bei kūrinio gimimą.

Kitąmet į užsienio gastroles išvyks ir kiti „Operomanijos“ prodiusuojami darbai: vasario mėnesį opera „Geros dienos!“ lankysis Bolonijoje, gegužę – Tel Avive skambės koncertinė programa „Late Junctions“, o rugpjūtį – komiksų opera „Alfa“ bus rodoma Latvijoje. Derinamos ir kitos gastrolės.

2023 m. organizacija didesnį dėmesį skirs ir šalies regionams: šiuolaikinio meno pažintis ir patirtis pasiūlys Vilkaviškio, Visagino, Panevėžio, Kauno, Klaipėdos ir kt. miestų publikai. Tad sekite informaciją!

„Operomanija“ kartu su Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru, 2021 m. pradėjusi šiuolaikinės operos projektą „Operos genomas“, jį tęsė ir šiemet, taip pat ir 2023-iaisiais yra numatyta premjerų.

Jau aktyviai vyksta ir naujų, būsimų operų bei kitų stambios formos šiuolaikinio muzikos teatro darbų kūrybiniai procesai; organizacija šiuo metu inicijuoja naują produkciją ir bendradarbiauja su kompozitoriais Rūta Vitkauskaite, Rita Mačiliūnaite, Albertu Navicku bei visa „Glaisto“ kūrybine komanda, taip pat ir kitais autoriais.

2023 m. kartu su partneriais iš Latvijos ir Estijos pradėsime Baltijos šalių šiuolaikinio muzikos teatro, naujosios operos kūrėjų ir prodiuserių bendro tinklo įkūrimo darbus.

Na, o šiuos metus užbaigiame dar viena džiugia žinia, šįkart ji atskriejo iš Vilniaus miesto savivaldybės: „Operomanijai“ trejiems metams suteiktas Vilniaus miesto kultūros organizacijos statusas (ir kasmetinė finansinė parama), tad dabar vadinsimės Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanija „Operomanija“ bei galėsime įgyvendinti dar daugiau kūrybinių sumanymų.

Dėkojame už draugystę 2022-aisiais! Iki susitikimų 2023-iaisiais!

.