Simboliška, kad 8-ojo festivalio programoje šiemet buvo pristatyti 8 kūriniai: tai – 5 pasaulinės premjeros („Sporto grupė“, „Planeta Deluxe“, „Puikus naujas kūnas“, „The Urban Tale of a Hippo“, „Traviatos“) ir svečių iš Ukrainos spektaklis „Chornobyldorf“, taip pat du publikai jau anksčiau pažįstami kūriniai („Glaistas“ bei „Radvila Darius, Vytauto“). Dalį festivalio premjerų „Operomanija“ jau įtraukė į repertuarą ir kviečia juose apsilankyti visai netrukus – 2023 m. kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais.
Apie NOA festivalį įvairiuose leidiniuose gausiai rašė meno kritikai („Menų faktūra“, 15min.lt, LRT.lt, „7 meno dienos“, „Literatūra ir menas“, „370“, „Krantai“ ir kt.), tad su atskirų kūrinių recenzijomis ir viso festivalio apžvalgomis maloniai kviečiame susipažinti „Operomanijos“ kaupiamoje virtualioje „bibliotekoje“, kuri įsikūrusi ČIA. Primename, kad ten pat rasite ir per visą 15 metų organizacijos veiklos laikotarpį žiniasklaidoje publikuotų recenzijų, straipsnių, interviu bibliografiją.
Taip pat norime pasidžiaugti, kad NOA festivalyje pristatytas muzikinis performansas „Sporto grupė“ (aut. Gabrielė Labanauskaitė, Gailė Griciūtė, Viktorija Damerell, Sholto Dobie, Greta Štiormer) gegužės mėnesį išvyks į savo pirmąsias užsienio gastroles – kūrinys bus rodomos kasmet Roterdame vykstančiame didžiausiame Europoje šiuolaikiniam muzikos teatrui skirtame festivalyje „O. – Festival for Opera. Music. Theatre.“ (anksčiau šis festivalis vadinosi „Operadagen Rotterdam“). Savo kelionę po naujas erdves netrukus pradės ir kitos NOA festivalyje įvykusios premjeros. Korporatyvinė distopija / probiotinė ekotopija „Puikus naujas kūnas“ (aut. Arturas Bumšteinas, Žygimantas Kudirka) taip pat kitų metų gegužę bus pristatytas tarptautiniame festivalyje Klaipėdoje, o rudenį spektaklis numatytas rodyti Krokuvoje, Tadeuszo Kantoro kūrybos dokumentavimo centre „Cricoteka“. Opera „Traviatos“ (aut. Artūras Areima, Maximilianas Oprishka), patyrusi transformacijas taps instaliacija ir iš tradicinės scenos persikels į galerines erdves. „Operomanija“ šiuo metu taip pat rūpinasi ir vieno brangiausių šiųmečio NOA festivalio kūrinių – koncerto su choreografine uodega „The Urban Tale of a Hippo“ (aut. Panayiotis Kokoras, Andrius Katinas, Nanni Vapaavuori, Morta Nakaitė, ansamblis „Synaesthesis“) sklaidos galimybėmis Lietuvoje ir užsienyje.
Į Roterdamą vyks ne tik „Sporto grupė“, bet ir NOA festivalį lydėjusios jaunųjų meno analitikų laboratorijos dalyvis – recenzijų konkurso laureatas Jurgis Kubilius. NOA recenzijų konkursas surengtas jau 3-ąjį kartą, o kelionė į festivalį Roterdame yra šiųmečio konkurso nugalėtojo prizas! Šįkart konkurse dalyvavo 11 jaunųjų meno analitikų, kurie parašė 15 tekstų; primename, kad su visų dalyvių publikacijomis galima susipažinti ČIA, o komisijos išrinktos geriausios recenzijos taip pat buvo publikuotos svetainėje „Menų faktūra“. Laboratorijos metu pirmą kartą vyko ir „Operomanijos“ kartu su LRT KLASIKA inicijuotas radijo laidų idėjų pitchingas: geriausios idėjos autorė Kristina Korsakaitė pakviesta toliau bendradarbiauti su LRT KLASIKA ir radijo eteryje įgyvendinti savo sumanymą.
8-ąjį NOA festivalį lydėjo ir dar vienas ilgai lauktas, ypač jaudinantis įvykis – į Lietuvą „Operomanijos“ kvietimu iš Izraelio atvyko vienas iš garso patirties Vilniaus gete „Glaistas“ skambančių balsų – šio kūrinio herojus, gyvenimo Vilniaus gete liudytojas – 93-ejų Joshua Zakas. Lydimas dukterėčios, architektės Tsilos Zak ir „Glaisto“ kūrybinės komandos, Joshua Zakas ne tik susipažino su kūriniu, bet ir dalyvavo Vilniaus teatre „Lėlė“ surengtame susitikime su publika, dalijosi prisiminimais apie ano meto Vilnių ir įspūdžiais dar kartą sugrįžus į gimtąjį miestą. Be to, lankė jam ir jo šeimai buvusias svarbias sostinės vietas, taip pat ieškojo savo vyresniojo brolio – Holokausto aukos – žūties vietos Bezdonyse. Joshua Zako vizitą LRT radijas įamžino dokumentikos laidoje, kurios pasiklausyti kviesime jau 2023-iaisiais.