Intensyvūs tarptautiniai maršrutai, svečiai Vilniaus spektakliuose, laimėjimai ir užkulisiniai darbai

2024 05 31

Gegužę „Operomanijos“ veiklos rezultatai buvo pristatyti Roterdame ir Madride, įrašyta dar viena šiuolaikinės operos vinilinė plokštelė, birželį rengiamasi naujo kūrinio premjerai ir gastrolėms Venecijos teatro bienalėje.

Lietuvos kompozitorių sąjungos paskelbtame geriausių 2023 m. kūrinių konkurse kompozitorius Dominykas Digimas gegužės 9 d. buvo įvertintas už muziką taksofono operai „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“. Kūrinio premjera įvyko Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) Didžiojoje scenoje. Tai yra šio teatro, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) bei Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanijos „Operomanija“ koprodukcija. Taksofono opera į teatro repertuarą sugrįš rugsėjį.

Gegužės vidury, po daugybės rodymų sostinės žiūrovams, buvo surengtas ir specialus garso patirties Vilniaus gete „Glaistas“ seansas, skirtas 70-osios Tarptautinės kompozitorių tribūnos (radijo prodiuserių forumo, šiemet vykusio Vilniuje) dalyviams. „Glaistas“ tribūnos organizatorių buvo pasiūlytas užsienio svečiams kaip rekomenduojamas išgirsti ir pamatyti lietuvių autorių garso meno kūrinys. Vasaros sezonu „Glaistas“ stabtelės pertraukai; į šią garsinę patirtį žiūrovus vėl pakviesime rugsėjį, o bilietai prekyboje pasirodys netrukus.

Gegužės 17-ąją, Roterdame (Nyderlanduose) vykusiame šiuolaikinio muzikos teatro festivalyje „O. Festival“ buvo pristatytas kūrinys „The Urban Tale of a Hippo“ – koncertas su choreografine uodega. Tarptautinės komandos sukurtas darbas šių metų sausio mėnesį buvo paskelbtas laureatu 6-ajame šiuolaikinio muzikos teatro, naujosios operos konkurse „Music Theatre NOW“ – jis tapo vienu iš TOP šešetuko geriausių kūrinių. Laureatų darbų pristatymams skirtoje sesijoje Roterdame, „The Urban Tale of a Hippo“ pristatė vienas jo bendrakūrėjų – šokio menininkas Andrius Katinas. Konkursą nugalėjęs darbas čia taip pat sulaukė šiuolaikinės operos tarptautinės bendruomenės ir prodiuserių susidomėjimo. Rugsėjį kūrinys bus pristatytas Austrijos sostinėje Vienoje.

Artėjant Lietuvos sezonui Prancūzijoje, kuris prasidės rudenį, Vilniuje vyko būsimų sezono dalyvių susitikimai su Prancūzijos žiniasklaidos atstovais. Buvo pristatyta „Operomanijos“ veikla ir į plačiai visoje Prancūzijoje pasklidusią programą įtraukti kūriniai: šiuolaikinė opera „Geros dienos!“, barokinio teatro triukšmų mašinų performansas „Navigacijos“, muzikinis performansas „Sporto grupė“ ir muzikiniai paveikslėliai ir Lietuvos televizijos archyvų „Radvila Darius, Vytauto“.

Gegužės 25 d., „Operomanijos“ prodiuserė Ana Ablamonova kartu su kultūros komunikacijos stratege Stefanija Jokštyte Madride, Nacionaliniame dramos centre (Centro Dramático Nacional), pristatė organizacijos veiklą. Taip pat kartu su šio centro vadovais dalyvavo kūrybinių idėjų pitchinguose, kurių metu buvo atrinktos dvi idėjos – kūrinys, grįstas iki XX a. vidurio Ispanijos turguose gyvavusia apdainuojamos produkcijos tradicija, ir tarpdisciplininis darbas, jungiantis šiuolaikinio cirko ir baroko muzikos atlikimo meną – jos abi bus plėtojamos toliau. Jų autorius konsultuos prodiuserė A. Ablamonova, lydės kūrybiniame procese. Naujųjų darbų eskizus numatoma pristatyti 2024–2025 m. sezone, tuomet paaiškės ir jų tolimesnis likimas.

Gegužę užbaigėme taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ garso įrašais studijoje – spektaklio muzika vinilinėje plokštelėje netrukus papildys augančią šiuolaikinės operos viniloteką. Garso įrašuose dalyvavo atlikėjai: Teodoras Lipčius (diskantas), LNOBT simfoninio orkestro muzikantų grupė, LNOBT choro artistai, dirigentas Ričardas Šumila.ba Garso įrašus kuria Aleksandra ir Vilius Kerai („Baltic Mobile Recordings“).

Birželio 6 d. vyks renginys „Open Sodas“, plačiai atversiantis dalies kūrybinių rezidencijų „Sodas 2123“ (Vitebsko g. 23, Vilnius) erdves. Čia yra įsikūrusi ir „Operomanijos“ studija. Projektų erdvėje, 20 val. pasirodys  „Sodo 2123“ bendruomenės choras, kuriam vadovauja chormeisterė Ieva Marmienė ir vokalo pedagogas Vaidas Bartušas. Kviečiame apsilankyti, visi „Open Sodas“ renginiai nemokami!

Šiuo metu ypač intensyviai ruošiamės naujo kūrinio premjerai – dvejiems operos namams skirtam darbui „Absorbtio“ (aut. Dominykas Digimas, Edvardas Šumila, Agnė Ambrozaitytė, Dainius Liškevičius, Morta Nakaitė). Kūrinio premjera vyks birželio 7/8 d., Kultūros nakties programoje, Vilniuje. Tai yra „Operomanijos“ ir LNOBT vykdomo šiuolaikinės operos projekto „Operos genomas“ produkcija. Žiūrovus kviečiame registruotis į renginį.

Birželio 9 d., Valstybinio Šiaulių dramos teatro organizuojamame 2-ajame festivalyje „Teatrodromas“ bus rodomi muzikiniai paveikslėliai iš Lietuvos televizijos archyvų „Radvila Darius, Vytauto“, renginys vyks teatro Didžiosios salės scenoje. Bilietus į renginį platina Bilietai.lt

Birželio 18 ir 19 d. operos „Geros dienos!“ kasininkių istorijos pasklis Venecijos teatro bienalėje, kūrinys bus pristatytas Arsenale – Teatro alla Tese. „Geros dienos!“ yra pirmasis kūrėjų – Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės – bendras darbas; prieš penkerius metus Venecijos meno bienalėje jų antroji opera-performansas „Saulė ir jūra“ sulaukė didelio tarptautinio pripažinimo, buvo apdovanota „Auksiniu liūtu“.

.