Premjera „Absorptio“ į save įtrauks dvejus operos namus, operos žanro socialinius kontekstus ir žiūrovus

2024 06 03

„Kultūros nakties“ programoje įvyks kūrinio dviem operos namams „Absorptio“ premjera.

Birželio 7/8 d., „Kultūros nakties“ programoje įvyks kūrinio dviem operos namams „Absorptio“ premjera. Renginys vyks „Opera Social House“ (J. Lelevelio g. 4, Vilnius) tris kartus – 22 val., 23.30 val. ir 1 val. nakties*.

„Absorptio“ – kūrinys dviem operos namams – tai šiuolaikinė opera ir operos kultūros komentaras. Renginio dalyviai bus kviečiami permąstyti, ką reiškia „eiti į operą“ ar jos klausytis, o nepaklysti kūrinyje padės vedlys, naviguosiantis nedideles žiūrovų grupes per kūrinio vyksmą.

Kūrinio dviem operos namams „Absorptio“ autoriai dalijasi įžvalgomis apie operos žanro ateitį.

Pavadinimas „Absorptio“ – tai kūrėjų komandos pramanytas žodis, nusakantis kūrybinį kontekstą ir jo daugiaprasmiškumą. Interaktyvus kūrinys sujungia šiuolaikinės muzikos, operos ir šiuolaikinio meno laukus. Kūrinio dvejiems operos namams sumanymas atsiskleidžia per renginio erdvę, kuri yra savotiškas „aukštosios kultūros“ antipodas: „Opera Social House“ – tai šalia Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) stovintis ir su opera netiesiogiai susijęs pastatas; kažkada jis priklausė teatrui, o šiandien jame veikia šiuolaikinis baras. Tad kūrinyje įveiklinami abu operos namų pastatai – „Absorptio“ yra tarsi šių pastatų dialogas: jie komentuoja vienas kitą, taip įsiliedami ir į miesto kasdienybę.

Sukurti „Absorptio“ inspiravo impulsas komentuoti operos žanro situaciją ir svarstyti (šiuolaikinės) operos vietą šiandienėje kultūros industrijoje. Spektaklio žiūrovai bus interaktyviai įtraukiami į vyksmą skirtingose kūrinio erdvėse. „Absorptio“ garsinė medžiaga – tai ausinėse girdimas audiotakelis, o kūrinio finalas nuskambės gyvai.

Kūrinio kompozitorius yra Dominykas Digimas, už muziką teatrui įvertintas „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimu. Dramaturgijos ir koncepcijos autorius – tai šiuolaikinio meno ir muzikos srityse dirbantis filosofas ir kuratorius Edvardas Šumila; kūrinio režisierė – operos žanre besispecializuojanti jauna kūrėja Agnė Ambrozaitytė. Scenografijos autorius – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Dainius Liškevičius, kostiumų – konceptualaus, poetiško žvilgsnio mados dizainerė Morta Nakaitė.

Kūrinio dviem operos namams „Absorptio“ autoriai pasakoja apie kūrybinį procesą ir rezultatą.

Spektaklyje skamba operos solistų – soprano Gabrielės Bukinės ir tenoro Karolio Kašiubos – balsai. Kūrinyje taip pat dalyvauja: Žilvinas Andriušis, Arūnas Bronušas, Aliona Malikėnienė, Laurynas Aksamitas, Kristina Morta Paškevičiūtė, Rytis Zemkauskas, LNOBT simfoninis orkestras. Balso įrašuose girdėsite Ingą Valinskienę ir Marijų Žiedą.

Kiti kūrybinės komandos nariai: vaizdo ir montažo režisierius Kornelijus Jaroševičius, dirigentas Karolis Variakojis, šviesų dailininkas Dainius Urbonis, grafikos dizaineris Simonas Kotovas, vaizdo operatoriai – Vaidas Užkuraitis, Kostas Kazlauskas, Kornelijus Jaroševičius, Donatas Sauleika, Deimantas Kučinskas.

Kūrinio dviem operos namams „Absorptio“ autoriai pasakoja apie savo pirmąsias operos patirtis.

Prodiuseriai: Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, „Operomanija“.
Partneris – „Opera Social House“.
Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Opera „Absorptio“ sukurta kaip LNOBT ir „Operomanijos“ jungtinio šiuolaikinės operos projekto „Operos genomas“ dalis.


*Užsipildžius visoms vietoms, šiuo metu išankstinė registracija į renginį yra sustabdyta, tačiau norinčius pamatyti premjerą, kviečiame likus pusvalandžiui iki kiekvieno rodymo pradžios užsirašyti į laukiančiųjų eilę „Opera Social House“ recepcijoje – jeigu kažkas iš užsiregistravusiųjų neatvyks, tuomet mielai jus pakviesime į „Absorptio“ premjerą ir įteiksime šiai patirčiai būtiną įrangos komplektą.

.