Po premjera Vilniuje bei gastrolėmis Venecijoje pažymėto sezono finalo – pasiruošimas pašėlusiam rudeniui

2024 07 05

Sezoną užbaigė kūrinio „Absorptio“ premjera ir šiuolaikinės operos „Geros dienos!“ gastrolės Venecijos teatro bienalėje, o dabar ruošiamasi vasaros renginiams Lietuvos regionuose bei rudenį vyksiančioms gastrolėms Prancūzijoje.

Birželio 7/8 d., „Kultūros nakties“ programoje įvyko kūrinio dviem operos namams „Absorptio“ premjera. Šiuolaikinės operos, kaip operos kultūros komentaro, kūrėjai – kompozitorius Dominykas Digimas, dramaturgijos ir koncepcijos autorius Edvardas Šumila, režisierė Agnė Ambrozaitytė, scenografijos autorius Dainius Liškevičius, kostiumų dizainerė Morta Nakaitė. Renginio dalyviai, susirinkę „Opera Social House“ bei lydimi vedlio, buvo kviečiami permąstyti, kokiuose socialiniuose kontekstuose skleidžiasi operos menas. Sukurti „Absorptio“ inspiravo impulsas komentuoti operos žanro situaciją ir svarstyti apie (šiuolaikinės) operos vietą šiandienėje kultūros industrijoje. O nespėjusiųjų pamatyti, kūrinys žiūrovų vėl lauks rudenį.

„Operomanijos“ vadovė, prodiuserė Ana Ablamonova birželio 10-14 d. vyko pažintinio vizito į Japoniją. Čia, kartu su kitais Lietuvos delegacijos nariais, susitiko su daugybe kultūros ir meno organizacijų bei fondų atstovų, susipažino su kūrybai skirtomis erdvėmis, taip pat pristatė „Operomanijos“ prodiusuojamus šiuolaikinės operos darbus, domėjosi šiuolaikinio muzikos teatro paklausa ir sklaidos galimybėmis Japonijoje, užmezgė ryšius su šios srities interesantais. Nepaisant didelio atstumo ir logistikos iššūkių, pažintis su Japonijos kultūros lauku paskatino ieškoti galimybių bendradarbiavimo idėjoms įgyvendinti.

Birželio 18 ir 19 d., šiuolaikinė opera „Geros dienos!“ (aut. Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė) buvo parodyta 52-osios Venecijos teatro bienalės programoje. Du vakarus kasininkių apdainuojamos istorijos skambėjo Venecijos Arsenale įsikūrusiame Teatro alle Tese. Abu kartus spektaklis rodytas visiškai pilnoje žiūrovų salėje, operą stebėjo šiuolaikiniu menu besidominti publika, bienalės vadovai bei žurnalistai, taip pat ir užsienio kritikai, prodiuseriai, meno įstaigų ir programų kuratoriai.

Liepos mėnesį keli kūriniai gastroliuos po Lietuvos regionus. Liepos 12 d., 19 val., Valkininkų bažnyčioje, festivalio „Yaga Gathering“ programoje skambės koncertinė programa „Late Junctions“ (įėjimas į renginį laisvas), o liepos 12, 13 ir 14 d. šiame festivalyje įsitraukti į fantazijų ir fantastikos pasaulį keturis kartus pakvies menininko Arturo Bumšteino garso vaidinimas „Audiokaukas“. Dar kartą „Late Junctions“ nuskambės liepos 14-ąją, 17 val., Senojoje Zapyškio bažnyčioje (įėjimas į renginį laisvas).

Praėjusį sezoną Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje scenoje įvyko taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ premjera (aut. Kamilė Gudmonaitė, Dominykas Digimas, Barbora Šulniūtė). Kūrinys yra įtrauktas į Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ Lietuvos teatro vitrinos programą, kurią galės pamatyti ne tik svečiai iš užsienio – kritikai, prodiuseriai, meno kuratoriai, bet ir sostinės publika. Bilietai į rugsėjo 20, 21 ir 29 d. vyksiančius keturis taksofono operos rodymus jau prekyboje.

Rudenį „Operomanijos“ repertuaro kūriniai itin intensyviai gastroliuos po Lietuvos ir užsienio scenas, daugelis jų bus rodomi Lietuvos sezone Prancūzijoje – įvairiuose šalies miestuose, taip pat Paryžiaus rudens festivalio, Tulūzos scenos menų bienalės ir kt. programose. Tad besibaigiant viešųjų renginių sezonui ir judant vasaros atostogų link, neriame į ruošą naujam sezonui, rudens gastrolėms ir naujus, bene dešimties naujų darbų kūrybinius procesus.

O dabar linkime Jums puikios vasaros!

.