Taksofono operos sugrįžimas

2024 09 18

Rugsėjo 20, 21 ir 29 dienomis, Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje salėje bus rodoma socialiniuose tinkluose žiūrovų emocingų įspūdžių, o žiniasklaidoje – gausių meno kritikų vertinimų sulaukusi taksofono opera „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“.

Spektaklio premjera įvyko 2023-iųjų gruodį. Šiuolaikinio muzikos teatro kūrinio idėjos autorė, dramaturgė ir režisierė – Kamilė Gudmonaitė, muziką sukūrė kompozitorius Dominykas Digimas, scenografė – Barbora Šulniūtė. Spektaklis buvo nominuotas „Auksiniams scenos kryžiams“ už režisūrą, scenografiją ir kostiumus, o Dominykas Digimas Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimuose buvo įvertintas už muziką taksofono operai, kuri pripažinta tarp geriausių 2023-iųjų Lietuvos kompozitorių kūrinių.

Spektaklį pristato trys bendradarbiaujančios institucijos: Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT), Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) ir viešoji įstaiga „Operomanija“.

Rugsėjo 29-osios rodymas yra Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ Lietuvos teatro vitrinos programos dalis, tad spektaklį galės pamatyti ne tik sostinės publika, bet ir festivalyje besilankantys svečiai iš užsienio – kritikai, prodiuseriai, meno kuratoriai.

Sukurti šį kūrinį idėjos autorę Kamilę Gudmonaitę įkvėpė Japonijoje nutikusi istorija. 2010 m. Itaru Sasaki iš Ocučio miestelio sužinojo, kad jo mylimas pusbrolis mirtinai serga ir jam gyventi liko tik keli mėnesiai. Po pusbrolio mirties, Sasaki savo kieme pastatė seną telefono būdelę, kad kasdien galėtų bendrauti su mirusiuoju, o jo žodžiai būtų išnešioti vėjo. 2011 m. Ocučio apylinkėse įvyko cunamis, kurio metu žuvo apie 10 proc. gyventojų. Pamažu žmonės sužinojo apie telefono būdelę ir pradėjo lankytis Itaru Sasaki sode, norėdami paskambinti prarastiems artimiesiems.

2022 m., kone identiškas taksofonas buvo įkurdintas prie Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro. Žmonės buvo kviečiami užsukti ir „paskambinti“ tiems, kuriems nespėjo laiku pasakyti tai, ką norėjo. Per daugiau kaip šešis mėnesius telefono ragelis buvo pakeltas apie 4000 kartų. Autentiškų istorijų garso įrašai tapo taksofono operos libreto pagrindu.

Berniuko Naglio vaidmenį operoje „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ kuria jaunasis dainininkas, diskantas Teodoras Lipčius. Spektaklyje pasirodo šokėjos Emilija Karosaitė ir Viktorija Zobielaitė, taip pat LNDT trupės aktoriai Vytautas Rumšas, Jolanta Dapkūnaitė, Diana Anevičiūtė, Arūnas Vozbutas; Brolį įkūnija japonas Ryo Ishimoto. Taksofono operoje dainuoja LNOBT choro artistai (chormeisteris Povilas Butkus), groja LNOBT simfoninio orkestro grupė (meno vadovas ir dirigentas Ričardas Šumila).

Taksofono opera „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ – tai jautrus, subtilus, šviesus ir viltingas pasakojimas apie žmogų, kuris gedi. Artimiausi spektaklio rodymai vyks LNDT Didžiojoje salėje rugsėjo 20, 21 ir 29 d., o nuo šiandien galima įsigyti bilietus ir į 2025 m. vasario 1 ir 2 dienų rodymus.

Netrukus kūrinį „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ pakviesime klausytis ne tik teatro salėje – spektaklio muzikos įrašas vinilinėje plokštelėje papildys augančią šiuolaikinės operos viniloteką. Garso įrašus įgyvendino Aleksandra ir Vilius Kerai („Baltic Mobile Recordings“), vinilinės plokštelės dizaino autorius – Vytautas Volbekas.

.