Šiaulių dramos teatro ir „Operomanijos“ rengtame konkurse nugalėjo „Septyni anoniminiai šokiai“

2024 03 26

Baigėsi Valstybinio Šiaulių dramos teatro (VŠDT) ir Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanijos „Operomanija“ inicijuotas konkursas teikti idėjas tarpdisciplininiam scenos meno kūriniui sukurti. Konkurso organizatoriai kvietė kompozitorius, poetus, dramaturgus, režisierius, scenografus, architektus ir kitų kūrybinių profesijų atstovus ar jų komandas teikti siūlymus, orientuotus į naująjį muzikos teatrą, tarpdisciplininį meną, šiuolaikinę operą. Projekto tikslas – kviesti kūrėjus eksperimentuoti, plėtoti naujas scenos meno raiškos formas ir skatinti skirtingų kūrybinių sektorių bendradarbiavimą.

Iš viso konkursui pateikti 25 sumanymai, kurių autoriai – ne tik Lietuvos kūrėjai. Sulaukta paraiškų iš Estijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Lenkijos, Ukrainos. Gautas idėjas vertino komisija, sudaryta iš VŠDT ir „Operomanijos“ atstovų. Paraiškų vertinimas vyko keliais etapais. Pirmiausia buvo sudarytas aštuonių įdomiausių idėjų „trumpasis sąrašas“, su visais autoriais ar jų kūrybinėmis komandomis surengti pokalbiai. Atrinkdama galutinį konkurso laimėtoją, komisija vertino ne tik sumanymo originalumą, bet ir realias galimybes jį įgyvendinti teatre, įtraukiant VŠDT aktorių trupę. Konkurso laimėtoja tapo aktoriaus ir režisieriaus Dariaus Gumausko pasiūlyta idėja „Septyni anoniminiai šokiai“. Pasak vienos iš komisijos narių, VŠDT meno vadovės Nomedos Šatkauskienės, šis pasiūlymas imponuoja ne tik tarpdiscipliniais sprendimais, bet ir aktualiu turiniu. Šiuo kūriniu siekiama giliau pažvelgti į visais laikais egzistavusį, o šiandien dar labiau sustiprėjusį žmonių polinkį į įvairias priklausomybes ir dopamino paieškas. Planuojamas kūrybos procesas, kuris artimas meniniam tyrimui, kolektyvinės kūrybos ir dokumentinio teatro principams. Jame labai svarbus kiekvieno aktoriaus / dalyvio vaidmuo, nes dramaturgija bus kuriama remiantis autentiškomis istorijomis. Kartu su režisieriumi Dariumi Gumausku prie šios idėjos dirbs choreografė Erika Vizbaraitė, kompozitorius Vytautas Leistrumas, dramaturgas Rimantas Ribačiauskas, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas, kostiumų dailininkė Jolanta Rimkutė.

„Šis konkursas labai aiškiai parodė, koks skirtingas, įvairialypis ir netgi netikėtas gali būti kūrėjų požiūris į tarpdisciplininį meną. Akivaizdu, kad tarpdisciplininio pobūdžio kūryba domina įvairių meno sričių atstovus, labai skirtingų pažiūrų ir patirčių menininkus. Manau, paraiškų gausa byloja ir apie Lietuvoje dar mažai išnaudotą tarpdiscipliniškumo, kaip itin patrauklaus sceninės raiškos būdo, potencialą. Komisijos tikslas buvo atsirinkti vieną idėją, kurią realiai galėtumėme įgyvendinti būtent mūsų teatre, optimaliai įtraukiant teatro kūrybinį potencialą. Dėl to su skaudančia širdimi teko atmesti kai kuriuos išties labai įdomius, ambicingus, bet sunkiai įgyvendinamus, per menkai teatro aktorius įtraukiančius arba kitu aspektu ne visai konkurso sąlygas atitinkančius pasiūlymus. Tikimės, kad visos geros idėjos anksčiau ar vėliau suras savo kelią į sceną. Nors konkursas sulaukė tarptautinio dėmesio, džiaugiuosi, kad toliau plėtoti pasirinkome būtent Lietuvos kūrėjo idėją. Jau dabar nekantriai laukiu netrukus prasidėsiančio kūrybinio proceso, kuris, manau, bus nauja ir įdomi patirtis patiems projekto sumanytojams, mūsų teatro aktoriams ir, žinoma, žiūrovams“, – sako VŠDT meno vadovė Nomeda Šatkauskienė.

2024 m. Šiauliuose įvyks kelios kūrybinės komandos rezidencijos, kurių metu bus gryninama idėja, vyks atlikėjų atranka ir kiti parengiamieji darbai. Galutinis projekto rezultatas – spektaklis – žiūrovams bus pristatytas 2025 metų rudenį. Kūrinio premjeros numatomos Šiauliuose ir 9-ojo Šiuolaikinės operos festivalio NOA (Naujosios operos akcija) programoje Vilniuje.

Projektą vykdančių organizacijų veiklą finansuoja LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro informacija

.