Kūrinys be „galiojimo laiko“ – opera „Geros dienos!“ rodoma Vilniuje

2021 10 28

Yra kūrinių, kurių „galiojimo laikas“ nesibaigia – tokia yra Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės opera „Geros dienos!“. Spalio 29 d., penktadienį, 18 ir 20 val., Menų spaustuvės Juodojoje salėje publika turės galimybę dar kartą susitikti su neprilygstama parduotuvės kasininkių komanda, švelniai ironiškai skrodžiančia kapitalistinės visuomenės kasdienybę.

„Geros dienos!“ yra pirmasis šio kūrėjų trejeto, visame pasaulyje išgarsėjusio savo antrąja opera „Saulė ir jūra“, darbas – kasdienybės filosofija persmelktas svarstymas apie vartotojišką visuomenę. Kasdienybėje neretai nepastebimos pardavėjos šiame kūrinyje tampa ryškiais personažais, kurių niekam nematomos istorijos atsiduria scenos rampos šviesoje. Autentiški charakteriai, lengvai atpažįstami tipažai ir universalios realijos lemia tai, jog šis kūrinys atlaikė laiko išbandymą.

Kaip sako operos libreto autorė Vaiva Grainytė:

Be „Geros dienos!“ nebūtų „Saulės ir jūros“. Abu šie kūriniai tarpusavyje susiję tematiškai, tai – nelyginant dviejų dalių mini serialas. Senutė „Geros dienos!“ leido mums, kaip kūrėjoms, ne tik susitikti, atrasti ir per dešimtmetį įtvirtinti bendradarbiavimo modelį, bet ir suvienyti skirtingas meno sritis.

Uniformuotos „Geros dienos!“ kasininkės ir asketiška šios operos scenografija iš pirmo žvilgsnio atrodo lyg antipodas mūsų antrojo darbo „Saulė ir jūra“ dainuojančio pliažo vaizdiniui su pusnuogiais, daiktais apsikrovusiais poilsiautojais, tačiau abu kūriniai – savotiškas diptikas,

– Vaivai pritaria režisierė Rugilė Barzdžiukaitė.

Po vakarykštės „Geros dienos!“ repeticijos tokie geri jausmai užplūdo. „Geros dienos!“ man kaip – grįžimas namo, į pradžios tašką, į tašką, kuris mokė mus bendradarbiavimo, susiklausymo su dainininkais, su viena kita,

– šviežiais įspūdžiais dalijosi kompozitorė Lina Lapelytė.

2013 m. Tarptautinis teatro institutas (ITI) operą „Geros dienos!“ atrinko į konkurso „Music Theatre NOW“ finalą – spektaklis įvertintas Globe Teana-Theatre Observation prizu. 2014 m. opera „Geros dienos!“ apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“ kaip geriausias 2013 m. lietuvių autorių pastatymas, taip pat kūrinys pelnė du Baltijos teatro festivalio prizus. „Geros dienos!“ įvertinta pagrindiniu „Fast Forward“ festivalio Braunšveige (Vokietija) prizu.

.