Turing Machine

Opera

Festivalio svečias. Suomijos šiuolaikinės operos kompanijos „Ooppera Skaala“ pastatymas pagal Miko Jaakkola ir Jussi Lehtonen pjesę „Turing“.

Alanas Turingas (1912–1954) buvo britų matematikas, kuris pakeitė istoriją. Jis garsus visų pirma tuo, kad antrojo pasaulinio karo metais sukūrė mašiną, kuri iššifravo vokiečių naudotą kodą, taip prisidėdamas prie britų / amerikiečių pergalės. Tačiau Turingas turėjo vizijų, toli pralenkiančių šitą. Dar 1930 metais jis sugalvojo universalios mašinos, kuri padėjo pamatą kompiuterių revoliucijai, koncepciją. 1945 m. jis pirmasis sukūrė elektroninio kompiuterio atvaizdą. Bet Turingo tikrasis siekis buvo mokslinis proto suvokimas, išryškintas dramatišku ir sąmoningu garsiuoju „Turingo testu“ dirbtiniam intelektui ir jo dvidešimt pirmojo amžiaus pranašystė.

Alano Turingo vardas figūruoja ne tik pasaulinėje kovos arenoje arba pirmaujančiose technologinėse naujovėse. Jis taip pat buvo nekaltas ir atviras homoseksualas, bandantis gyventi visuomenėje, kuri jį kaltino. 1952 m. jis prisipažino apie savo homoseksualumą ir buvo priverstas dalyvauti žeminančioje „gydymo“ programoje, po kurios į jį visada buvo žvelgiama kaip į rizikingą asmenį. Jo savižudybė, įvykusi 1954 m., išlieka dar viena jo nuostabaus gyvenimo paslaptimi.

„Turingo mašina“ yra nauja multimedijų opera, kuriai muziką sukūrė Eeppi Ursin ir Visa Oscar. Operos muzikinę medžiagą daugiausia sudaro gyvoji elektronika, samplavimas realiame laike. Operai libretą parašė Taina Seitovirta pagal Miko Jaakkola ir Jussi Lehtonen dramą „Turing“ (2000), pasakojančią išskirtinai talentingo ir sudėtingo žmogaus – Alano Turingo – istoriją. 3D „Turing machine“ vizualizaciją ir skaitmeninę scenografiją kūrė Merja Nieminen ir „Crucible Studio“ komanda.

.