Sapfo

Opera

Opera „Sapfo“ pasakoja apie pačią garsiausią Antikos poetę, gyvenusią VII–VI a. pr. Kr., kuri sugebėjo savo kūryba išsiskirti ir pelnyti autoritetą tarp tuo metu graikų lyrikoje dominavusių vyrų, o savo spalvingu gyvenimu sukelti apkalbas to meto visuomenėje, įkvėpti legendas.

Pagrindinė Sapfo kūrinių tema – meilė – galingas, nesuvaldomas jausmas, kurį poetė mokėjo aprašyti taip įtaigiai ir vaizdžiai, kaip niekas iki tol jo nebuvo aprašęs.

Nors Lesbas – laisvės sala, moterų gyvenimas joje klostėsi atokiai nuo vyrų akių. Sapfo turėjo jaunų mergaičių mokyklą, kurioje mokė muzikos, šokių, gražaus elgesio ir rengė mokines vedybiniam gyvenimui. Sapfo mokykla garbino mūzas, ypač Afroditę. Grožis buvo jų bendravimo norma, todėl natūralu, jog viena kita žavėdavosi.

Savo poezijoje Sapfo iškėlė jautrią, moterišką lyriką. Išlydėdama ištekančias drauges, ji dainuoja, išlieja supoetintas emocijas, lydimas aimanų ir ašarų. Keleto merginų vardus poetė ypač išskyrė, todėl per visą Antiką driekėsi gandas, kad jos nebuvo vien paprastos mokinės… O, pasak vienos legendos, dėl beviltiškos meilės gražuoliui Faonui Sapfo nušokusi nuo uolos į jūrą. Pastarąją meilės istoriją po šešių šimtų metų išgarsino romėnų poetas Ovidijus, sukūręs eiliuotą poetės laišką mylimajam Faonui.

Ilgi šimtmečiai istorinę tikrovę supynė su apkalbomis ir legendomis, o Sapfo poeziją, deja, beveik visą sunaikino.

Tačiau jokios paskalos nesugebėjo užgožti didžiulio Sapfo autoriteto, kurį ji Antikoje buvo pelniusi savo muzikalia poezija: jos atvaizdas buvo kalamas ant Lesbo salos sostinės Mitilėnės monetų; Atėnų politikas Solonas prieš mirtį troško pasiklausyti Sapfo dainų, o Platonas ją vadino „dešimtąja mūza“.

Libretą sudaro dvi paraleliai pinamos gijos. Aktoriai atpasakojo Ovidijaus poemą. Vienintelė operoje dalyvaujanti solistė ir choras atlieka išlikusias poetės eiles. Dalis muzikos paremta išlikusiomis senosiomis graikų melodijomis, jų intonacijomis, autentiškomis dermėmis. Visa tai sulydoma su originalia, tačiau archajišką atspalvį išlaikančia kompozitorės muzika.

.