Vasario 22-25 dienomis, Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanija „Operomanija“ dalyvaus Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje „Vilniaus knygų mugėje“. Organizacijos stendas (Nr. 1.19) jau trečius metus tradiciškai įsikurs Muzikos salėje.
Apsilankę mugėje galėsite ne tik susipažinti su „Operomanijos“ repertuaro kūriniais ir būsimais renginiais bei apžiūrėti, o jeigu norėsite, ir įsigyti visą šiuolaikinio muzikos teatro darbų viniloteką, bet taip pat pirmieji prisiliesite prie naujausio į vinilinę plokštelę nugulusio kūrinio įrašo – garso patirties Vilniaus gete „Glaistas“ (aut. Rimantas Ribačiauskas, Mantas Jančiauskas, Jūra Elena Šedytė, Andrius Šiurys). Šią plokštelėje įamžintą garsinę kelionę papildo ir leidinys, kuriame publikuojama humanistinės fotografijos kūrėjo Artūro Morozovo fotoesė.
Ilgai brandinta „Glaisto“ vinilinė plokštelė į knygų mugę atkeliaus dar kvepianti spaustuvės dažais, tiesiai iš gamyklos. Ir, beje, tai yra pirmoji „Operomanijos“ tokio formato garso įrašo produkcija, kurios visos dalys buvo įgyvendintos Lietuvoje: vinilus pagamino „Green Lakes Pressing“, o viršelį ir fotoesė leidinį – UAB „Ciklonas“. Garso įrašą leidybai paruošė Arūnas Zujus, vinilinės plokštelės viršelio ir leidinio dizaineris – Jurgis Griškevičius.
Vinilinėje plokštelėje nuskamba originalus „Glaisto“ – garso patirties Vilniaus gete – maršrutas; sutrumpintos tik tos dalys, kurios buvo skirtos pereiti iš vienos įvietinto kūrinio erdvės į kitą. „Buvo įdomu klausyti ir testuoti garso įrašą įvairiomis priemonėmis – skirtingais grotuvais, kolonėlėmis, ausinėmis. Kai sumanėme išleisti „Glaisto“ plokštelę, svarstėme, kokia galėtų būti jos paskirtis? Nusprendėme, kad garso įrašas galėtų būti kaip poetinis „dirgiklis“, pažadinantis patirtis tų, kurie jau keliavo „Glaistu“ buvusiame Vilniaus gete. O keliauti visiems – tiek susipažinusiems su kūriniu gyvai, tiek pirmą kartą susiduriantiems su „Glaisto“ istorijomis – čia padės Artūro Morozovo fotoesė, vaizdais palydėsianti klausytojus garsinėje kelionėje. Taigi, plokštelės galima klausytis įvairiai, bet būtinai – įdėmiai: galbūt užsimerkus ir prisimenant asmenines patirtis „Glaiste“, galbūt sykiu žvelgiant į fotoesė, o galbūt sekant leidinyje išrašytus tekstus ir kartu su garso takeliu šokinėjant nuo vienos iš kalbų (lietuvių, anglų, hebrajų ir rusų) prie kitos“, – pirmaisiais vinilinės plokštelės perklausų įspūdžiais dalijosi „Operomanijos“ vadovė Ana Ablamonova.
„Garsinės kelionės judėjimo kryptį brėžia keturi Holokaustą išgyvenusių <…> žmonių balsai. <…> Interviu, kaip atminties artefaktas, yra pagrindinė šio kūrinio ašis; nuo jos driekiasi muzikinės buvusio geto gatvių, kiemų, laiptinių, butų, salių, kitų erdvių interpretacijos“, – taip „Glaisto“ patirtį vinilinėje plokštelėje pristato vienas iš kūrinio bendraautorių Rimantas Ribačiauskas.
Pažintį su „Glaistu“ bus galima pratęsti „Vilniaus knygų mugėje“ veiksiančios LRT erdvės renginyje – vasario 23 d., 15 val., čia vyks pokalbis „Kelionė iš Vilniaus senamiesčio į radijo eterį“, kuriame dalyvaus LRT ir „Operomanijos“ radijo dokumentikos pasakojimo „Bedugnė“ kūrybinė komanda. „Bedugnė“ – tai vieno iš „Glaisto“ herojų, Vilniaus geto gyvavimo liudininko Joshua Zako ir jo dukterėčios Tsilos Zak dokumentuota garsinė kelionė po Vilnių ir jo apylinkes ieškant per Holokaustą žuvusių artimųjų pėdsakų.
Taip pat penktadienį, vasario 23 d., 13 val., „Operomanijos“ prodiuserė Ana Ablamonova dalyvaus vienoje iš LRT KLASIKOS konferencijos „Kas stabdo kultūros sklaidą“ diskusijų, kurioje aptars kultūros tarptautiškumo klausimus. Pokalbio tema – „Lietuvos kultūra užsienyje: žinomi sau ar pasauliui?“. Renginyje taip pat dalyvaus: Julija Reklaitė – Lietuvos kultūros instituto direktorė, dirbo Lietuvos kultūros atašė Italijoje; Uršulė Bartoševičiūtė – režisierė, kurianti Lietuvos ir užsienio teatruose; Jana Mikulevič – Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja. Pokalbį moderuos Julijus Grickevičius.