Iliuzinis jauno kulinaro pasaulis – naujoje Arturo Bumšteino vinilinėje plokštelėje

2020 08 21

Klausytis ne šiaip, o įdėmiai – apie tai primena ką tik išleista garso menininko Arturo Bumšteino garso vaidinimo „Audiokaukas“ dviguba vinilinė plokštelė. Būtent aktyvaus, privataus ir nevienkartinio klausymosi nostalgija bei noras šiuolaikiškai transformuoti iki 1990-ųjų klestėjusią radijo teatro tradiciją atvedė prie naujo muzikinio leidinio, primenančio fantasmagorišką dešimtojo dešimtmečio laiką. Rugpjūčio 23 d., sekmadienį, 16 val. vinilinė plokštelė bus pristatoma kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“ („Rupert“), lydima paties kūrinio autoriaus pokalbio su muzikologu, filosofu Edvardu Šumila.

XX a. dešimtajame dešimtmetyje buvo tokia televizijos laida „Videokaukas“, tuo metu žadinusi vaizduotę vakarietiškos kultūros injekcijomis. Savo ruožtu „Eridano“ leidyklos publikuotos „Mokslinės fantastikos aukso fondo“ knygos skatino domėjimąsi vadinamojo „sci-fi“ paslaptimis. „Audiokaukas“ – šių patirčių įkvėptas, savotiškas fantastikos koncentratas, įformintas paties A. Bumšteino ypač mėgstamu radijo teatro formatu, pasakojantis apie jauno ir talentingo kulinaro Deniso iliuzinius nuotykius.

„Audiokaukas“ žvelgia <…> 20 metų atgal ir padeda prisiminti, apie ką svajojome, kuo gyvenome ir kaip atrodė laikotarpis, iš kurio veržėmės, o dabar sentimentaliai prisimename. Posovietinės transformacijos akivaizdoje fantastika užima labai svarbią vietą. Tačiau mokslinė fantastika kvietė išgirsti ką kita – utopijas ir distopijas už posovietinės realybės, dažnai atsiradusias prieš kelis dešimtmečius, bet mūsų nepasiekusias, todėl tuomet daugybės vertėjų, dažnai mėgėjų, dėka pateikiamas dideliais tiražais. Ir tai visai nestebina – vaizduotė ir ateitis tapo pasaulėžiūra, kiekvienas svajojo apie savo ateitį, o socialinis pažadas gyventi geriau atrodė čia pat įgyvendinamas“,

– vinilinės plokštelės pristatymo tekste rašo E. Šumila.

Tarp „Audiokauko“ vaidmenų atlikėjų – ne viena žymi pavardė. Garso vaidinime girdime Vytautą Tinterį (Denisas Denisovas), Šarūną Naką (Apolonijus Polonskis), Svetlaną Bagdonaitę (diktorė), Birutę Mar (diktorės duktė), Kariną Metrikytę (pokalbių laidos „Dienos svečias“ vedėja), Irmantą Jankaitį (Bobausis), Beną Šarką (Gauruotis ir garso efektų atlikėjas), Armantą Gečiauską (Ambasadorius), Miką Žukauską (Ambasadoriaus vertėjas), Aušrinę Benedikt (Jūratė), Vidminą Stasiulytę (Justė), Mariją Rasą Kudabaitę (Jurga), Šalnę Bučiūtę (Cita), Audrių Pocių (draugas), Žilviną Andriušį (bibliotekininkas), Nicką Bastis (Įsakinėtojas). Taip pat instrumentininkus Eglę Janauskaitę (fleita), Dovydą Stalmoką (saksofonas), Dominyką Vyšniauską (trimitas, ragai), Laimoną Masevičių (tūba), Gailę Griciūtę (fortepijonas), Arną Mikalkėną (akordeonas), Tadą Žukauską (smuikas) ir Kęstutį Pleitą (altas).

„Audiokauko“ vinilinė plokštelė papildo pastaruoju metu sparčiai gausėjančią „Operomanijos“ prodiusuotų kūrinių vinilinių plokštelių fonoteką. Jau yra išleistos operos „Geros dienos!“ ir barokinio teatro triukšmų mašinų performanso „Bad Weather“ vinilinės plokštelės. Šiais metais taip pat buvo įrašyta dešimtmetį mininti kompozitorės Ritos Mačiliūnaitės šokio opera „NO AI DI“ bei Dr. GoraParasit, Alberto Navicko ir Gabrielės Labanauskaitės komiksų opera „Alfa“.

Garso vaidinimo „Audiokaukas“ vinilinės ploštelės pristatyme klausytojai kartu su Denisu ir kitais kūrinio herojais leisis į fantasmagoriškų iliuzijų pasaulį, klausydamiesi kūrinio fragmentų. Juos gi lydės A. Bumšteino ir E. Šumilos pokalbis. Tiesiogiai pristatymą transliuos „Palanga Street Radio“. Įėjimas laisvas, tačiau būtina registracija el. paštu noa@noa.lt.

Renginys yra neformalių susitikimų ciklo su įvairių sričių Lietuvos meno atstovais „Meno pievos“ dalis. Organizatoriai: Operomanija, Pakrantė, Rupert, Palanga Street Radio. Rėmėjas Lietuvos kultūros taryba.

.